• ۰۹۱۲۸۶۰۲۱۷۸
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مقاله‌ها

ارتباط با نوجوانان و جوانان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آسیب پذیرترین و پرانرژی ترین و باارزش ترین قشر از اقشار جامعه، نوجوانان و جوانان هستند.

فرایند تغییر در نگرش و رفتار این گروه در مقایسه با بزرگسالان راحت تر انجام می شود،چرا که بعد احساسی نگرش و بینش جوانان نسبت به افرادو پدیده های مختلف ،بسیار مهم و در عین حال سریع التغییر است،در حالی که بزرگسالان پای بند و مقاومت فکری بیشتری نسبت به باورها، ارزشها و اعتقادات از خود نشان می دهند.پس مشخص است که مخاطبان اصلی دشمنان فرهنگی، نسل جوان جامعه باشد.

در ارتباط می توان از انواع ارتباط شنیداری ،نوشتاری،دیداری و... استفاده کرد.

ارتباط با نوجوانان و جوانان

در این فرایند اعتبار و جذابیت جسمانی و ظاهری برای نوجوانان و جوانان برای برقراری ارتباط بسیار لازم است.

اعتبار ومحبوبیت تحت تاثیر عواملی چون تخصص، مهم بودن، بی غرض بودن گفتار،قانع سازی به طور غیر مستقیم، بصیرت و آگاهی فرد، خیر خواهی و خلوص نیت، ایمان به هدف و توانایی جوانان، شناخت زمان و مکان برای هر موضوع، هماهنگی کردار و گفتار فرد،فروتنی و برخورد نیک قرار می گیرد و باعث می شودجوانان صحبت ها و موضوعات مطرح شده را قبول و ارتباط برقرار کنند.

آراستگی ظاهری ، کلامی، و...در جوانان برای برقراری ارتباط تاثیر زیادی دارد.

جوانان امروزه تحت تاثیر تصاویر دیداری/شنیداری با جذابیت بالا قرار دارند.همچنین رایانه-اینترنت-ماهواره ابزارهای دیگر در دسترس هستند که جوانان را به خود جلب می کند.

برای برقراری ارتباط با نوجوانان ابتدا باید نیازها و ویزگیهای این گروه را شناخت سپس سطح آگاهی آنان از موضوعات را فهمید و بعد از آن به باورهای آنها توجه کرد تا سطح و مسیر باورهای آنها را مشخص و بتوان در راستای برخورد کردن با آنها و یا تصحیح باورهای آنان قدم برداشت.

امروزه بزرگ ترین دغدغه ی والدین و مربی ها و بزرگسالان داشتن رابطه ی خوب با جوانان و نوجوانان در زمینه های استقلال طلبی – بلوغ جنسی – کسب شخصیت می باشد.

ناهماهنگی بین والدین و فرزندان بزرگ ترین مشکل در روابط انسان هاست. نوجوانان و جوانان از والدین خود شکوه های مختلفی در مورد سبک اعمال قدرت ، کنترل همه جانبه ، خودداری ار بحساب آوردن نقطه نظرات نوجوانان، در دسترس نبودن والدین، وضع قانون در لحظه، انتظارات غیر واقعی، نپذیرفتن انتقاد و پیشداوری  و ...دارند که باعث تعارض بین آنها می شود.

اگر نوجوانان نتوانند آزادانه احساسات ،اضطراب ها و نگرانی های خود را بدون احساس ترس یا طرد شدن با والدین در میان گذارند ،نوعی نا امنی روانی در آنها پدید می آید که مهم ترین علت بروز ناهنجاری های رفتاری و عاطفی است. مصرف مواد مخدر تا حدود زیادی به روابط بین والدین و فرزندان و نحوه ی تعامل آنها مرتبط می شود ،علاوه بر  اوضاع و احوال اجتماعی و تجارب فردی ،فقر ،شرایط سخت زندگی،رابطه غیر صمیمی بین والد و فرزند،ناکامی ها، شوک ها ،شکست ها عوامل بروز رفتارهای بزهکارانه توسط نوجوانان می باشد.

برای تضمین بهداشت روانی و کسب هویت و استقلال ،سالم ترین راه رابطه ی دائمی و صمیمی بین نوجوانان و والدین است.

ارتباط با نوجوانان و جوانان 

برای داشتن رابطه مناسب و صمیمی با نوجوانان و جوانان

1-او را با هیچ کس مقایسه نکنید.

2-زیاد امر و نهی نکنید.

3-نیازهای او را باور و بررسی کنید.

4-تا می توانید محبت کنید.

5-در بین جمع و فامیل، شخصیت او را حفظ کنید.

6-به شایستگیهای او ارزش دهید.

 7-در مورد لغزش های آنان سنجیده رفتار کنید.

8سرزنش و شماتت، لجبازی در بر دارد پس امتناع کنید.

9-توان فرزند خود را در نظر بگیرید.

10-در موضوعات مختلف از او مشورت بگیرید.

11-انس و الفت و دوستی، اعتماد بین شما و نزدیکی را زیاد می کند.

12-نظارت و حمایت جوانان در سایه ی احترام و حفظ حقوق را در نظر بگیرید.


نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

مطالب اخیر

عضویت در خبرنامه